Aparat Nikon Coolpix P5000 - Opinie, Oceny i Porównanie

Ocena użytkowników 4.00 / 5.00
100% opiniujących poleca Nikon Coolpix P5000
Przeczytaj opinie o Nikon Coolpix P5000. Jeśli chcesz ocenić Coolpix-P5000 napisz krótką opinię, zalety, wady i wystaw ocenę korzystając z formularza.

Opinie użytkowników o Nikon Coolpix P5000

Evodish, Poznań
ekspert - 508 punktów

2205 osoby z 3823 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2007-07-18 10:57:32
zalety: Ładny wygląd, duża rozdzielczość matrycy, świetny tryb nagrywania filmów, obsługa kart High Capacity, stabilizacja obrazu mechaniczna
wady: Średni obiektyw, w dodatku zamontowany na stałe, średni tryb makro
opinia: Aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 już na pierwszy rzut okaz wydaje się być ciekawym produktem. Jego wygląd wprawdzie jest bardzo podobny do całej gamy kompaktowych aparatów cyfrowych, ale mimo tego aparat Nikon Coolpix P5000 zachowuje w sobie jakąś klasę i elegancję, która nie pozwala włożyć go do jednego worka z innymi modelami. W dodatku patrząc na jego możliwości, moglibyśmy pomyśleć że naprawdę bardzo wiele potrafi, i nie wygląd jest tutaj najważniejszy. I choć aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 nie jest idealny, to nasza ocena na pewno nie byłaby daleko od prawdy-a prawda jest, jak wiadomo, względna.
Aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 może pochwalić się bardzo dużą rozdzielczością matrycy, bo siedzi na niej aż 10 milionów aktywnych pikseli. Jeśli wszystkie zaprzęgniemy do pracy, uzyskamy zdjęcie w rozdzielczości nawet 3648 x 2736 pikseli, które na starych komputerach mogą powodować problemy z otwarciem. Na naprawdę starych komputerach, niemniej porównanie słuszne. Matryca działa dość szybko i bezproblemowo, nie powinniśmy mieć większych zastrzeżeń. Uwagi jednak można bardzo łatwo wysunąć w stronę obiektywu zamontowanego w aparacie cyfrowym, bowiem nie spełnił on moich oczekiwań-lekko się zawiodłem. Jego migawka może koncentrować soczewki w zakresie 36-126 mm. I wprawdzie ta pierwsza wartość, odpowiadająca za zdjęcia np. Krajobrazów, jest całkiem przyzwoita, o tyle ta druga już nie wystarcza-robienie zdjęć portretowych nie jest tak przyjemne, jak być powinno. Przynajmniej efekty nie są. Bo sama praca z aparatem wygląda doskonale i nikt nie powinien mieć tutaj problemów-menu jest przejrzyste i troszkę myśląc można znaleźć każdą dostępną funkcję bez nieustannego wycofywania się ze ślepych zaułków. Wracając jednak do obiektywu-ogniskowa soczewek to nie jedyny problem, czy raczej nie jedyna niedogodność. Obiektyw pozwala bowiem na wykonanie zdjęć w trybie makro, ale obiekt musi się znajdować w odległości przynajmniej 4 centymetrów od ostatniej soczewki. To nie rekord, zważywszy na to, że konkurencja w dużo tańszych aparatach stosuje tryb makro od 1 cm. Wprawdzie przeciętnemu użytkownikowi powinno to wystarczyć, ale botanikowi-amatorowi już niekoniecznie. Szczególnie że obiektyw jest jeden, nie ma możliwości zamontowania innego.
Podobnie jest z lampą błyskową, którą przytwierdzono tutaj na stałe. I niestety wcale nie radzi sobie idealnie. O ile dla codziennego użytku jest niezła, o tyle robienie zdjęć w naprawdę całkowitych ciemnościach może być kłopotem-występują problemy z niedoświetleniem.
Oczywiście wszystko mogłoby naprawić ISO. Ale większość użytkowników dobrze wie, że używanie wysokich czułości wiąże się z szumami. Tutaj na szczęście szumy są niewielkie, ale raczej nie warto ustawiać aparatu cyfrowego Nikon Coolpix P5000 na np. ISO 3200, bo nawet taka opcja jest dostępna. Proponuję ograniczyć się do 400 ISO i powinno być dobrze, a robienie zdjęć w ciemnościach pozostawmy komuś innemu.
Aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 pozwala również na nagrywanie filmów, a z tej opcji powinni ucieszyć się zwłaszcza amatorzy. Filmy nagrywane tym urządzeniem wychodzą zaskakująco dobrze, oczywiście przy odpowiednim otoczeniu. Pliki wideo nagrywane są z prędkością 30 klatek na sekundę, co przy rozdzielczości 640x480 pikseli z pewnością wyprzedza większość aparatów w telefonach komórkowych, choć przecież funkcja nagrywania wideo jest tam tak samo nienaturalna, jak tutaj. Opcję nagrywania filmów oceniam więc jako znakomitą, oczywiście jak na aparat cyfrowy.
Aparat Nikon Coolpix P5000 obsługuje karty SD HC, dzięki czemu bez kłopotów pomieścimy naprawdę sporo danych, nawet w porównaniu do zwykłych kart SD. Za to należy się producentom plus, bo przecież jest to jedna z funkcji, dla których wiele osób wybiera właśnie aparat cyfrowy, a nie tradycyjny.
Aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 nie zdobył zbyt wielu serc w Polsce. Jest dość drogi, choć łatwo dostępny, i dziwi mnie tak niskie nim zainteresowanie. Prawdopodobnie znajdzie się coś lepszego w tej cenie, bowiem aparat cyfrowy Nikon Coolpix P5000 posiada kilka błędów. Ale pracuje się z nim znakomicie, a jego możliwości są często zaskakujące. Stawiam 4 z małym minusem.

| Skomentuj opinię