Aparat Cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 - Opinie i Oceny Użytkowników

Ocena użytkowników 4.00 / 5.00
100% opiniujących poleca Panasonic Lumix DMC FX30
Zobacz Aparat Cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 i przeczytaj recenzję eksperta oraz opinie i oceny użytkowników naszego serwisu.

Opinie użytkowników o Panasonic Lumix DMC FX30

Evodish, Poznań
ekspert - 508 punktów

1787 osoby z 3126 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2007-08-09 20:17:06
zalety: bardzo szybki procesor obrazu, najcieńszy z linii FX, wygodny, ciekawy wygląd, matryca o dużej rozdzielczości, obsługa standardu SD/HC
wady: tylko autofocus, średniej jakości stabilizacja mechaniczna, bardzo kiepskie możliwości dostosowania ogniskowej
opinia: Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 nie jest pierwszym i nsa pewno nie ostatnim z osławionej już serii FX Panasonica, w której każdy kolejny aparat prześciga swojego poprzednika głównie pod względem szybkości działania i wyglądu, no i oczywiście tym, co najbardziej liczy się dla konsumentów, nie mających pojęcia o fotografii-aparaty z tej serii mają coraz większą rozdzielczość matrycy. Robi to wrażenie na wielu, ale dla tych, którzy znają się na rzeczy, jest praktycznie bez znaczenia w połączeniu z innymi cechami aparatu.
Jednak nie można powiedzieć, że urządzenie o nazwie Panasonic Lumix DMC FX30 jest kiepskie-zdecydowanie nie jest. Jest to kolejna niewielka maszynka cyfrowa, która wykona ( a przynajmniej postara się wykonać) całą pracę za nas, dostosowując większość parametrów automatycznie. Dobrze chociaż, że mamy dostęp do niektórych funkcji i nie ma problemu z ich zmianą. Niestety-tylko do niektórych.
Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30, jak wspomniałem już wcześniej, posiada dość imponującą nawet dzisiaj rozdzielczość matrycy, na której znajdziemy 7 milionów aktywnych pikseli generujących obraz. Całkiem nieźle, choć raczej nie wyobrażam sobie by początkujący fotograf wykorzystał całą tą moc. Ale-liczy się sam fakt posiadania takich możliwości, choć ich praktyczne pełne wykorzystanie, zważywszy na inne parametry, jest prawie niemożliwe. Nie chodzi mi o to, że nie można zrobić zdjęcia i zapisać wszystkich siedmiu milinów punktów-ale raczej nie uda się zrobić takiego, które tyle punktów by potrzebowało.
Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 posiada niestety bardzo kiepski obiektyw. Są dwie rzeczy, które stają po jego dobrej stronie-możliwości skrócenia ogniskowej i pobór światła, bowiem zdjęcia rzadko wychodzą niedoświetlone. Jednak druga strona skali jeśli chodzi o możliwości zmiany ogniskowej, jest po prostu całkowitą porażką. Przyzwyczailiśmy się już do sytuacji, w której wiele nowych aparatów kompaktowych kiepsko lub średnio radzi sobie z robieniem zdjęć portretowych. Jednak tutaj zrobienie takiego zdjęcia w dobrej jakości jest chyba po prostu niemożliwe.. bowiem ogniskowa może wydłużyć się najwyżej do 100 milimetrów! To chyba najmniejsza wartość, jaką w ogóle do tej pory spotkałem.. nic jednak dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość aparatu Panasonic Lumix DMC FX30-ma on bowiem zaledwie 22 milimetry głębokości, co znacznie ogranicza ruch soczewek. No cóż, coś za coś.
Takie niewielkie wymiary mają jednak również swoje plusy. Choćby to, że aparat nadal dość pewnie leży w dłoni, ale jest bardziej wygodny, poza tym bez kłopotów mieści się w dużej kieszeni. Zapewne właśnie z tą myślą był pomyślany-aby zapewnić jak największą mobilność przy zachowaniu wygody, choć trzymanie aparatu cyfrowego w kieszenie mimo wszystko nie wydaje się zbyt dobrym pomysłem.
Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 daje nam pewne możliwości ręcznego ustawienia parametrów obrazu, jeszcze przed jego zrobieniem, jak i po. Możemy swobodnie zmienić balans bieli (głównie w trybach tematycznych, ale możliwa jest również korekcja balansu bieli), oraz ustawić czułość (nawet 3200 ISO, ale raczej nie wyjdzie to fotografii na dobre). Możemy nawet zmienić w pewien sposób czas otwarcia migawki, jeśli ustawimy aparat w tryb robienia zdjęć nocnych (spowoduje to wymuszenie dłuższego czasu otwarcia przesłony). Niestety, to, czego naprawdę bardzo tutaj brakuje, to ustawienie ostrości. Nie spodziewałem się szczerze mówiąc, że zostaniemy skazani wyłącznie na autofocus, wszak procesor i czujniki to urządzenia omylne, a ludzkie oko jest od nich o wiele lepsze (zazwyczaj). Niestety, sami ostrości sobie nie dostosujemy, więc módlmy się, żeby procesor poradził sobie sam.
Aparat cyfrowy da nam również możliwość nagrywania krótkich sekwencji filmowych, kiedy znudzi nam się już fotografowanie statycznych obrazków. Co więcej, trzeba przyznać, że opcja ta działa naprawdę dobrze. Wprawdzie raczej nikt nie wykorzysta maksymalnej dostępnej rozdzielczości, mimo że jest naprawdę duża jak na aparat cyfrowy (848x480 pikseli, ale liczba klatek spada do 10),lecz korzystanie z rozdzielczości 640x480 pikseli przy zachowaniu prędkości trzydziestu klatek na sekundę, gdy jesteśmy ograniczenie jedynie pojemnością naszej karty pamięci (sporej, bo możemy używać kart w standardzie SD/HC) jest naprawdę wygodne. Za to należy się nawet spory plus.
Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC FX30 jest kierowany głównie do osób, które nie mają jeszcze obycia z fotografią, nawet amatorską. Zdjęcia nie wychodzą najgorzej, a nie musimy praktycznie nic ustawiać, co daje nam dużo wygody. Do tego nie musimy nosić aparatu w pokrowcu, bo spokojnie mieści się w kieszeni. Wszystko to jednak za cenę średnich niestety parametrów, kiepskich szczególnie jeśli chodzi o obiektyw. No cóż, każdy sam musi zdecydować czy warto poświęcić aż tyle za cenę kilku „fajerwerków”.

| Skomentuj opinię