Aparat Cyfrowy Pentax Optio A20 - Opinie, Oceny i Porównanie

Ocena użytkowników 3.00 / 5.00
100% opiniujących poleca Pentax Optio A20
Aparat cyfrowy Pentax Optio A20 jest dostępny na Polskim rynku. Przeczytaj opinie użytkowników, oceny i recenzje aparatów Pentax zanim dokonasz zakupu. Upewnij się, że Pentax Optio A20 to dobry wybór. Zobacz opinie poniżej, a jeśli sam jesteś użytkownikiem Pentax Optio A20 podziel się swoimi uwagami, oceń produkt i dodaj własną opinię.

Opinie użytkowników o Pentax Optio A20

Evodish, Poznań
ekspert - 508 punktów

2708 osoby z 4651 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2007-07-17 12:00:07
zalety: Bardzo dobry wyświetlacz, matryca wysokiej rozdzielczości, potrójna stabilizacja obrazu(plus że jest)
wady: kiepski obiektyw, słaba stabilizacja, mało wytrzymała konstrukcja, bardzo słabe akumulatorki
opinia: Aparat cyfrowy Pentax Optio A20 to jeden z tych, które starają się za wszelką cenę ukryć swoje wady a pokazać coś, czego tak naprawdę przeciętny użytkownik nawet nie ma szans wykorzystać. Mamy więc do dyspozycji bardzo dużą matrycę, wyjątkowo efektywny )i efektowny) wyświetlacz LCD, niewielkie wymiary, niczym nie psujący dobrego wrażenia wygląd... a do tego kiepski, wręcz bardzo kiepski obiektyw, opcje, które prawie nie działają i w efekcie-średnie lub słabe zdjęcia. Ale, kto nie czyta takich opinii, ten pewnie złapie się na wysokie parametry tych peryferii, które wcale nie są aż tak ważne, jak nam się wydaje.
Aparat cyfrowy, jak już wspomniałem wcześniej, wyposażono w matrycę wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu możemy wykonać zdjęcia w rozdzielczości nawet 3648 x 2736 pikseli. Mamy do dyspozycji aż 10 milinów aktywnych pikseli, co jest porównywalne w wynikiem największych gigantów rynku fotograficznego-jest tylko kilkanaście aparatów cyfrowych posiadających większe matryce. Cóż nam to daje? W teorii lepszą ostrość i jakość obrazu, w praktyce-bardzo niewiele. Raczej przy wykorzystaniu skromnych funkcji tego aparatu nie uda nam się zrobić zdjęcia, które wymagałoby aż 10 milinów pikseli żeby zapisać wszystkie swoje cechy.
Drugim ważnym czynnikiem w aparacie cyfrowym jest obiektyw. Jednak ten zamontowany w aparacie cyfrowym Pentax Optio A20 jest bardzo słaby. Jego ogniskowa potrafi skupiać się maksymalnie w zakresie 37,5 – 112,5 milimetra. O ile ta pierwsza wartość jest znośna, o tyle ta druga jest już po prostu śmieszna, mamy więc pewność, że robienie zdjęć np. Portretowych, będzie nam sprawiało kłopoty. Co więcej, obiektyw pozwala na wykorzystanie trybu makro, ale tylko w ograniczonym zakresie-żeby obiekt został sfotografowany, musi znajdować się w odległości przynajmniej 6 centymetrów od obiektywu. Nie jest to wynik godny pożałowania, ale mogło być lepiej. 6 centymetrów lepiej.
Aparat cyfrowy Pentax Optio A20 pozwala nam na niejakie ręczne sterowanie ekspozycją. Mamy więc do dyspozycji kontrolę balansu bieli czy trybu ekspozycji. W obu tych przypadkach mamy możliwość skorzystanie z ustalonych wcześniej ustawień, lub zbudowania swoich własnych wytycznych. Menu daje nam również dostęp do kontroli czułości matrycy, i lepiej ustawienie auto zmienić na swoje własne. Mamy bowiem do wyboru kilka opcji, począwszy od ISO 64 aż do ISO 1600, ale korzystanie z czułości powyżej 200 ISO może skończyć się załamaniem nerwowym-raczej nie ma szans, byśmy uniknęli widocznych szumów. Lepiej więc zostawmy czułość na poziomie 100 ISO, a w słoneczny dzień zmieńmy na 64 i powinno być dobrze.
Aparat cyfrowy Pentax Optio A20 posiada również opcję nagrywania filmów, nawet z wbudowanym dźwiękiem, dzięki mikrofonowi ukrytemu w obudowie. Możemy zatem nagrać krótki film w rozdzielczości 6540x480 pikseli ze słabą prędkością 15 klatek na sekundę, lub zwiększyć prędkość dwukrotnie powodując ogromny spadek jakość. Nasz wybór, jak dla mnie jednak jest to żaden wybór, bo w każdym trybie coś jest nie tak. Jesteśmy tutaj ograniczeni jedynie wielkością zainstalowanej pamięci, jednak nie powinno to być problemem, szczególnie w przypadku zdjęć-mamy 24 MB pamięci wbudowanej i możemy do tego dołożyć 1GB pamięci SD. To całkiem sporo, szczególnie przy niższej jakości.
Natomiast tym, co będzie wręcz ogromnym problemem, jest żywotność akumulatorów. Wytrzymują maksymalnie 200-250 zdjęć, przez co nasza zabawa jest znacznie utrudniona-nie każdy ma przy sobie agregat prądotwórczy. Oczywiście możemy dokupić kolejną parę baterii, czyli wydać kolejne pieniądze-ale po co? Sam aparat i tak kosztuje już o wiele za dużo jak na swoje możliwości, dlaczego mamy jeszcze tracić dodatkowe środki na jego utrzymanie?
Aparat cyfrowy Pentax Optio A20 jest typowym urządzeniem, które przyciąga klientów najbardziej znanymi parametrami a pomija w prospektach reklamowych inne. Patrząc na cenę wygląda na to, że jednak się to sprzedaje, więc może ta taktyka oprócz nieuczciwości nie ma w sobie nic złego. W ocenie wielu użytkowników Pentax Optio A20 nie zasługuje nawet na bliższe przyjrzenie się-jest mnóstwo konkurencji, która bije go na głowę. I mimo niektórych dobrych parametrów, stawiam 3 z plusem-można to było zrobić lepiej, a uważam że spokojnie jesteśmy w stanie znaleźć coś znacznie ciekawszego, nawet za niższą cenę.

| Skomentuj opinię