Aparat Cyfrowy Sony DSC-W200 - Opinie i Oceny Użytkowników

Ocena użytkowników 3.00 / 5.00
100% opiniujących poleca Sony DSC-W200
Zobacz Aparat Cyfrowy Sony DSC-W200 i przeczytaj recenzję eksperta oraz opinie i oceny użytkowników naszego serwisu.

Opinie użytkowników o Sony DSC-W200

Evodish, Poznań
ekspert - 508 punktów

3382 osoby z 5886 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2007-08-17 11:12:11
zalety: Bardzo duża rozdzielczość matrycy, wysokie czułości, dobry tryb nagrywania filmów, stabilizacja optyczna
wady: Średniej jakości obiektyw, duże szumy przy wysokich czułościach, praktycznie brak ustawień ręcznych
opinia: Aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200 to typowa przynęta na osoby, które wiedzą że dobry aparat kosztuje, i które sądzą, że możliwie największa rozdzielczość matrycy zapewni im znakomite zdjęcia, a inne parametry to tylko dodatki. To tak jak z samochodami-niektórzy sądzą, że moc silnika zapewnia znakomitą prędkość, w związku z czym kupują samochody terenowe z silnikami diesla i dziwią się, że nie chcą ich nawet przyjąć na listę w wyścigach. No cóż, nawet przy najbardziej zaawansowanej technologii nie da się osiągnąć nawet dobrych wyników bez jakichkolwiek umiejętności. Aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200 nie wymaga od nas żadnych, a w zamian chwali się cyframi, które w gruncie rzeczy niewiele zmieniają.
Aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200, jak wspomniałem wcześniej, został wyposażony w matrycę o naprawdę wysokiej rozdzielczości ponad 12 milinów aktywnych pikseli. To bardzo dużo, i jestem prawie pewien, że rzadko który z użytkowników będzie potrafił w pełni wykorzystać taką moc. Ale najważniejsze, że ta liczba robi na ludziach wrażenie, skłaniając ich do kupna. Smutna prawda jest jednak taka, że za tą szumną wartością Sony próbuje ukryć wady swojego wyrobu, których można się tu naliczyć tyle samo, co zalet. A to już niezbyt dobrze.
Aparat Sony Cyber-Shot DSC W200 wyposażono w średniej jakości obiektyw, którego soczewki sprawdzają się tylko znośnie, a ogniskowa potrafi zmieniać się w zakresie maksymalnie 35-105 milimetrów. Robienie zatem zdjęć krajobrazu będzie dość efektywne (ale tylko dość), natomiast próba wykonania zdjęcia portretowego lub zbliżenia zazwyczaj zakończy się fiaskiem-efekt będzie przeciętny, jeśli nie gorzej. Sytuację pogarsza fakt, że praktycznie nic w ustawieniach zmienić się nie da, w związku z czym pracujemy tylko na automacie-a jak wiadomo procesor może się mylić. Wprawdzie sytuacja nie jest tragiczna i zrobienie dobrego zdjęcia jest możliwe, ale niestety wiele zależy tutaj od warunków fotografowania, a taka sytuacja nie powinna mieć miejsca-to aparat powinien dostosować się do panujących warunków, a nie odwrotnie. Z pewnością tryb automatyczny jest bardzo dużym ułatwieniem dla początkujących, ale szkoda że aparat Sony Cyber-Shot DSC W200 nie oferuje żadnych możliwości rozwoju-jeżeli chcemy się czegoś nauczyć, możemy wykorzystać jedynie książki, natomiast z praktyki nici. A szkoda.
Kolejną szumną liczbą, która zapewne miała przyciągnąć klientów, jest czułość. Wprawdzie wartość ta zazwyczaj niewiele mówi początkującym amatorom, ale jeżeli dodamy do tego wyjaśnienie, że aparat może wykonywać zdjęcia w półmroku bez wykorzystania lampy błyskowej, perspektywa jego posiadania staje się bardziej kusząca. Jednak nic z tego. Nie spotkałem dotąd kompaktowego aparatu nawet ze średniej półki cenowej (w której mieści się opisywany aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200) który radziłby sobie z wysokimi czułościami bez szumów na zdjęciach. Tutaj oddano nam do dyspozycji nawet czułość 6400 ISO, co przy tej klasie aparatu jest właściwie absurdem. Po cóż nam bowiem taka opcja, skoro przy ISO 400 aparat wykazuje szumy i to całkiem widoczne? Trudno nawet wyobrazić sobie robienie szczegółowych zdjęć przy ISO 6400.
aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200 naturalnie nie ma możliwości ręcznej zmiany ostrości, jak również balansu bieli czy czegokolwiek innego (choć istnieją tryby tematyczne, które nieco ratują sytuację). Smutne to, bowiem nawet bardzo początkujący fotograficy z pewnością niejeden raz wykorzystaliby tak banalną opcję jak zmiana ostrości sugerowanej przez procesor. Tutaj jednak jesteśmy zdani na sprzęt, co przy wielu obiektach w różnych odległościach jest nieco frustrujące.
Na plus z pewnością możemy zaliczyć stabilizację obrazu, która wprawdzie radzi sobie średnio albo nawet gorzej, ale czasami pomaga. Tym, co naprawdę dobrze wykonano w aparacie cyfrowym Sony Cyber-Shot DSC W200, jest tryb nagrywania filmów. Możemy zapisywać filmy z dźwiękiem w rozdzielczości nawet 640x480 pikseli zachowując jednocześnie prędkość 30 klatek na sekundę-taki film już naprawdę można z przyjemnością obejrzeć.
Aparat cyfrowy Sony Cyber-Shot DSC W200 ma bardzo niewielu zwolenników, co odbija się na jego sprzedaży- w Polsce jest naprawdę bardzo niewielu użytkowników tego modelu, a wielu próbuje się go pozbyć. To, oraz praktycznie zerowa ilość opinii, a już tym bardziej tych pozytywnych, wystarczająco świadczy o tym aparacie. Moja ocena to trzy, ale za tryb nagrywania filmów, podniosę ją o pół oczka. Ostatecznie: 3 z plusem

| Skomentuj opinię (1)