n 130 - Samsung

Ocena użytkowników 5.00 / 5.00
100% opiniujących poleca n 130
n 130

Opinie użytkowników o n 130

stepish
zwiedzający - 20 punktów

3925 osoby z 6902 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2011-09-18 13:51:04
zalety: :)
wady: :(
opinia: ponieważ posiadam ten laptop już półtora roku, stwierdziłem, że czas na drobne podsumowanie i zaktualizowanie moich opinii o tym produkcie. zatem: bateria - obecnie po naładowaniu jej do poziomu 80 % i odłączeniu od zasilania pracuje standardowo 4 h. w tym czasie piszę coś w Wordzie, słucham muzyki, mam włączone komunikatory, otwarte strony w internecie. dla tych, którzy chcą zakupić ten komp z mobilnym netem (czyli z modemem podłączanym jak pen-drive pod usb): w takiej konfiguracji bateria działa dużo krócej, bo może 2 i pół godziny - tak, taki mobilny internet ma duży apetyt na energię.
\r\nkomp bardzo dobrze sprawdza się przy przeglądaniu stron w internecie, klawiatura jest bardzo wygodna do pisania w Wordzie na stronach www. z monitorem nic złego się nie dzieje, nie ma żadnych czarnych plamek, nic się nie przepala i samo nie gaśnie. raz wprowadzone ustawienia komputera, czyszczenie go odpowiednim oprogramowaniem i usuwanie śmieci z dysku c sprawia, że działa szybko, sprawnie i bezproblemowo. oczywiście demonem prędkości nie jest, ale mułem też nie. zarówno na klawiszach jak i obudowie (matowych) widoczne są ślady użytkowania. po prostu mat się przeciera i tam gdzie częściej dotykamy dłońmi swymi, tam powierzchnia robi się wytarta (może ktoś powie że tłusta, ale to nie jest tłuste, no chyba że ktoś je w dłoniach schabowego, nie wytrze dłoni i siada do klawiatury;)) wcale nie starły się napisy na klawiszach, nie wyblakły i nie zniknęły. pracuję z netbookiem codziennie od półtora roku i zero starcia. duży plus dla firmy!
\r\nlaptop ma wbudowaną kamerę: korzystałem z niej wielokrotnie czy to na skypie, czy na serwisach społecznościowych i z tego co widzę, obraz jest ok - nie jest to może jakość telewizyjna, ale do moich potrzeb komunikacyjnych w zupełności wystarczy. laptop posiada jeden głośniczek - dyskoteki z nim nie zrobimy, chyba że podłączymy go pod kolumny a to już inna historia ;) nie raz i nie dwa robiłem dyskotekę. oczywiście duży wpływ na zadowolenie z laptopa ma zainstalowane oprogramowanie (oraz jego lokalizacja). od strony techniczno użytkowej nie mam zastrzeżeń żadnych (chyba największym mankamentem dla wybrednych może być to ścieranie się matu i trud związany z czyszczeniem matowego ekranu). natomiast co do oprogramowania, to polecam tym, którzy zakupią laptop, a nie są pewni co jest w oprogramowaniu zawarte, zwrócić się do jakiegoś znajomego o pomoc w wyczyszczeniu dysków z niepotrzebnych \"bajerów\".
\r\nużywałem laptopa także na dworze przy pełnym słońcu a także przy jakimś tam zachmurzeniu. nie oszukujmy się, efekt lustra się pojawia i trzeba trochę się nagimnastykować żeby tak ustawić sobie monitor, by na nim coś zobaczyć. porównywałem jak to jest na laptopach innych firm u znajomych i od razu mówię, że nie znalazłem ideału. nie trzeba mi wierzyć :)
\r\nbardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przeczytali moje opinie wcześniejsze na temat n 130. a także za stwierdzenie, że okazały się przydatne. z tego powodu skusiłem się także na napisanie tej. pozdrawiam wszystkich

| Skomentuj opinię


stepish
zwiedzający - 20 punktów

4041 osoby z 7107 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2010-02-18 16:34:23
zalety: „elegancki” wygląd, wygodne klawisze, matowa obudowa i ekran (monitor), dobre czasy pracy baterii.
wady: Tylko jeden głośniczek, „bałagan” w oprogramowaniu.
opinia: Nie będę wdawał się w tej opinii w szczegółową specyfikację techniczną – one dostępne są na wielu stronach internetowych. Skupię się raczej na tym, co nieuchwytne jest dla osoby dopiero zamierzającej dokonać wyboru spośród wielości dostępnych urządzeń na rynku, czyli na tym, jak się pracuje na Samsungu n 130.
Kiedy dokonałem już pierwszego włączenia komputera (włączeń komputera, bo trzeba wykonać to kilka razy, aż się wszystko pozainstalowuje) i spojrzałem na monitor, to przeraziłem się…. Pół ekranu zajmowały skróty do różnych programów. Zabrałem się za mozolne (bowiem nie jestem informatykiem) czytanie i sprawdzanie, co można usunąć, a czego broń Boże – nie.
W netbooku mam zainstalowany Windows xp Home edition – to dobrze, gdyż bardzo jest przyjazny do pracy. Poza tym jest w nim program, którego nie potrafiłem usunąć za pomocą panelu sterowania – jedyne, co mogę robić, to jak po każdym uruchomieniu komputera mi się wyświetla ten program (a dodam, że nie daje się uruchomić go w ogóle), naciskać przycisk „exit setup”. To jest duża porażka!!
Inną ciekawostką jest 1 roczna licencja na wersję próbną Microsoft Office 2007 Home & Student (po „naszemu”: dla Użytkowników domowych). Jak to z produktem tej firmy jest, zanim uruchomi się go max 25 razy, należy aktywować go za pomocą klucza aktywacyjnego pobranym ze strony producenta (Microsoftu). Dwa i pół dnia zajęło mi przeszukiwanie angielskojęzycznych stron producenta (orłem z ang nie byłem nigdy), żeby odkryć, że strona z której ściąga się potrzebny klucz, nie funkcjonuje. Zatem ochoczo zadzwoniłem do Centrum obsługi klienta, posłuchałem wywodów automatycznej sekretarki, wreszcie wcisnąłem na klawiaturze telefonu właściwą cyfrę i połączyło mnie… z panią mówiącą po polsku ale z wyraźną naleciałością obcego wschodniego języka…. Niezrażony niczym Syzyf wyłuszczyłem swój problem, a pani do mnie krótko: tego oprogramowania nie da sie aktywować za pomocą klucza. Musi pan zakupić nowy klucz aktywacyjny…… Oczywiście żadnego klucza nie dokupiłem, bowiem posiadałem wcześniej zakupiony pakiet tej firmy. Nie pozostało mi nic innego, jak odinstalować wersję próbną dostarczoną przez producenta laptopa, a następnie zainstalować swoją własną. Gdybym jej nie miał, pozostałbym bez edytora tekstu i arkusza, które to narzędzia potrzebne mi są na co dzień. Uważam, że to duża wada tego modelu i producent nie za bardzo się postarał…
W laptopie, mimo że posiada miejsca na dwa głośniczki, zamontowany jest tylko jeden. Oczywiście piszę głośniczki/głośniczek, bo koło prawdziwego (cokolwiek to znaczy) głośnika to one nigdy nie leżały… Kiedy bardzo pragnę posłuchać muzyki, podłączam słuchawki albo wieżę. Ewidentnie laptop nie ma pełnić funkcji multimedialnego centrum, a jedynie w sposób podstawowy zapewnić dźwięk.
Tym sposobem zakończyłem pisanie o wadach. Pozostały same zalety, a jest ich dużo. Po pierwsze klawiatura. Jeżeli ktoś wcześniej miał do czynienia z pracą na zwykłym notebooku, nie powinien odczuć praktycznie żadnej różnicy siadając do Samsunga. Klawiatura ma 93% wielkości tej od normalnego notebooka. Skok klawiszy, a także ich dźwięk (stukania) jest standardowy i może się podobać. Duży plus za nią!! (Ta opinia właśnie pisana jest na netbooku – nie ma z tym żadnych problemów).
Dużym ułatwieniem w obsłudze komputerka jest oprogramowanie producenta: zwłaszcza program do odzyskiwania wersji startowej. Polega to na powrocie ustawień netbooka do stanu pierwotnego (to ten strasznie zagracony ekran po uruchomieniu za pierwszym razem) w sytuacji, kiedy coś nam tak nie pójdzie z instalowaniem programów, albo kiedy komputerek zacznie wariować/głupieć. Coś w stylu „reset”. Bardzo przydatna funkcja – zwłaszcza dla osób nie zawodowo zajmujących się komputerami. Trzy razy z niej korzystałem i za każdym razem zadziałała w porządku.
Naturalnie są też inne programy zainstalowane przez producenta: tryb pracy baterii, program obsługujący kamerkę, wersja próbna 3 miesięczna (o ile się nie mylę) antywirusa i inne, co do których potrzeby można mieć różne opinie. Kilka programów na starcie odinstalowałem, ale kilka z nich zostawiłem sobie, uważając, że mogą się okazać przydatne. Miejsca w netbooku mamy dużo, po dokonaniu podziału na partycję i wepchnięciu jeszcze kilku dodatkowych programów na dysku c, nadal pozostało mi na nim 2/3 miejsca. A do tego jeszcze dochodzi cały pusty dysk d….
Teraz kilka słów o baterii i programie ją obsługującym. Ładowania baterii możemy dokonać w dwóch trybach: na 100% oraz na 80% (ten drugi ma wydłużać żywotność baterii). Włączyłem więc ten drugi (a co niech mi żyje sto lat). Do każdego trybu mamy 4 ustawienia: max żywotność baterii, normalna ż.b., max używanie komputera, ustawienia klienta. Ładowanie do poziomu 80% zajmuje około 2h, do 100% 2,5h. przy ustawieniu najoszczędniejszym, kiedy miałem włączoną muzykę, gg, łączność bezprzewodową, kilka stron sieci, oraz dokument Worda, bateria wytrzymała około 6 h (do momentu kiedy komputer sam przeszedł w stan hibernacji). Wg mnie wynik dobry. Może na rynku są urządzenia trzymające dłużej, ale to już kwestia potrzeb.
Urządzenie wykonane zostało z tworzywa matowego, obudowa i monitor!! Nie mamy więc na całej obudowie odcisków palców, a także nie odczuwamy aż tak mocno efektu „lustra”. Całość prezentuje się bardzo dobrze, na pewno nie „szpanersko”.
Szybkość pracy: demonem prędkości na pewno nie jest, nie pozwala mu na to procesor. Trzeba się przyzwyczaić, bowiem to taka właściwość wszystkich netbooków na procesorze Intel atom.
Komu polecam Samsunga n 130? Ludziom, którzy:
• Często są w podróży, a notebook wydaje się im za ciężki
• Nie lubią być uzależnieni od lokalnego dostawcy energii elektrycznej
• Dużo czasu spędzają w bibliotekach, czytelniach szykując prace, opracowania i wszelkie inne formy pisemne podczas studiów
• Potrzebującym mieć w miarę mobilne urządzenie do łączności z innymi, z bankiem itd.

To chyba już wszystko, co mi się nasuwa. Jakby ktoś miał jakieś pytania, to z chęcią udzielę dodatkowych informacji (o ile będę umiał).
Pozdrawiam trzeźwo myślących!!

| Skomentuj opinięstepish
zwiedzający - 20 punktów

4014 osoby z 7067 uznało tę opinię za pomocną
ocena:  wystawiona: 2010-02-17 23:33:22
zalety: Bardzo duży plus za klawiaturę - jej wielkość. Obudowa stylowa, matowa, podobnie ekran: nie mamy więc problemów z odciskami palców (na obudowie) oraz efektem "lustra" w monitorze. Bardzo wygodne rozwiązanie z touchpadem - poziomy i pionowy pasek przewijania. Duża pochwała za wagę.
wady: Na pewno dołączone oprogramowanie znanej firmy: napisane jest, że posiada roczną wersję próbną. Może i posiada, ale nie udaje się jej w żaden sposób zarejestrować - nie jest możliwe otrzymać bezpłatny klucz produktu. Jeden głośniczek mimo przygotowanych dwóch miejsc.
opinia: Netbooka posiadam od tygodnia. Zanim go zakupiłem, przeczytałem chyba wszystie możliwe strony internetowe, aby sie upewnić i dobrze zorientować w ofercie dostępnej na rynku. Następnie udałem sie do sklepów, aby je sobie pooglądać. Mój wybór padł na samsunga n 130.

Dlaczego?
Powodów jest kilka:

Po pierwsze: klawiatura o wielkości 93% klawiatury standardowego notebooka. Pisze sie na niej bardzo wygodnie (zwłaszcza osobie, która często do tej pory pracowała na notebookach).

Po drugie: matowy monitor o wielkości 10 cali (z kawałkiem). Nie ma efektu lustra - oczywiście jeżeli skierujemy na niego bezpośrednio źródło świała, to nam "odbije" - ale czy jest monitor, który wtedy nie "odbije"? Wielkość ekranu jest w sam raz, strony internetowe są czytelne i nie za małe. Podobnie nie ma problemu z pisaniem i czytaniem w wordzie. Jedynie do dłuższych prac z excelem nie za bardzo w moim odczuciu sie nadaje. Czeka nas wtedy dużo "przewijania".

Po trzecie: matowa obudowa. Nie musimy siedzieć non stop ze ściereczką i wycierać odciski palców. Ogólne wrażenie odnośnie wyglądu bardzo dobre: typowe narzędzie do pracy: żadnych zbędnych bajerów, świecidełek.

Po czwarte: bateria. Nie jest może demonem długości czasu pracy, ale dla średnio wymagajacych wystarczy. Mamy do wyboru dwie opcje ładowania baterii: albo na 100%, albo wydłużająca żywotność baterii na 80% każdorazowo. Ładowanie 80%, które sobie ustawiłem, zajmuje około 2 godzin. Po naładowaniu czas pracy przy moich ustawieniach zajmuje około 6 godzin - włączone gg, łączność bezprzewodowa, muzyka w tle, otwarte od 2 do 3 stron internetowych oraz dokument word. W każdej z tych dwóch opcji (100 i 80%) mamy ponadto 4 rodzaje ustawień baterii: max czas pracy, normalny czas pracy, maksymalne używanie komputera, ustawienia klienta. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Po następne: cena. Może nie jest najtańszy (znajdziemy tańsze) ale w porównaniu z innymi modelami innych firm nie wypada źle=drogo.

Laptop posiada podstawowe wejścia/wyjścia 3xUSB słuchawki mikrofon zewnętrzny, monitor zewnętrzny. Wszystko działa, nie ma z niczym najmniejszych problemów.

Dużym minusem jest tylk jeden głośniczek, zamiast dwóch. Do bardzo podstawowego odsłuchania czegokolwiek wystarczy, natomiast jak chcę posłuchać więcej i lepiej, albo podpinam słuchawki, albo wieżę.

Największym problemem - zwłaszcza dla osoby mało znającej się na komputerach, będzie poradzenie sobie z oprogramowaniem zainstalowanym w netbooku. Np jest taki program, którego nijak nie idzie odinstalować. Pulpit na starcie zawalony jest skrótami, których trzeba sie samemu pozbyć. Wspomniany pakiet roczny to pomyłka (więc w sumie nie mamy żadnego porządnego edytora, arkusza itd). Samsung (firma) dorzuca w miarę przydatne oprogramowanie do zarządzania baterią i kilka innych drobiazgów. System - u mnie akurat jest windows xp (taki chciałem, choć możliwy był także wybór z innym systemem).

W sumie to tyle. Jeśli pojawią sie jakieś komentarze i zapytania, dopiszę to, co będę wiedział.

Na koniec: komu polecam? Osobom, które często podróżują, potrzebują małe, lekkie urządzenie do pisania prac, tworzenia dokumentów, siedzenia w bibliotece/czytelni, wyszukiwania informacji w necie, obejrzenia filmu, posłuchania muzyki.

Pozdrawiam trzeźwo myślących!! :)

| Skomentuj opinię