Telewizor HD Ready czy Full HD - o co chodzi i co wybrać?

Telewizory już czekają na opinie użytkowników i skłoniło nas to do napisania, krótkiego przewodnika po standardach. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny przy wyborze produktu. Przewodnik jest przeznaczony dla osób mniej zaawansowanych, które dopiero wkraczają w świat telewizji o wysokiej rozdzielczości.
Zatem zacznijmy od podstaw. Co to jest HD?
HD to standard wyświetlania obrazu wysokiej rozdzielczości - High Definition. Obraz HD ma o wiele lepszą jakość od standardowego obrazu dzięki większej ilości szczegółów i wiernie reprodukowanych kolorów. Obraz z większą ilością szczegółów można oglądać z mniejszej odległości — przy czym nie widać pojedynczych pikseli.

HDTV oznacza High Definition Television i określa standard telewizji o wysokiej rozdzielczości. Producenci telewizorów, które nadają się do oglądania HDTV oznaczają swoje urządzenia logo HD-Ready. Aby cieszyć się wysokiej telewizja o wysokiej jakości należy kupić telewizor HD-Ready lub Full HDTV.

Sprawa standardów komplikuje nieco gdy wdamy się w szczegóły. Można wyróżnić dwa różne typy HD-Ready
HD-Ready/720p - spełnia minimalne wymagania aby telewizor umożliwiał oglądanie HDTV tj. 720 linii do wyświetlania obrazu High Definition. Nie można na nim oglądać filmów w pełnej rozdzielczości HD, czyli 1920x1080.

HD-Ready/1080p (także znany jako Full HDTV) - to rozszerzony standard gdzie 1080 odpowiada pionowej rozdzielczości ekranu. Telewizor, który spełniaten standard wyświetlą filmy w pełnej rozdzielczości HD.

Czy warto kupować telewizor Full HDTV?
Ogólna zasada jest taka, że jeśli kupujesz telewizor mniejszy niż 42 cale nie zauważysz różnicy w rozdzielczości pomiędzy HD Ready a Full HDTV. Natomiast zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Jeśli zamierzasz kupić telewizor większy niż 42 cale zalecany jest Full HD. Przy tak dużysz ekranach jest większe ryzyko, że piksele będą bardziej widoczne.
dodano: 2009-02-14 00:44:59 źródło: bozo.pl